نامه دوم به آتوسا:پیاده روی راهی به سوی خلاقیت در نوشتن

تا حالا گمان می‌کردی که نوشتن تنها پشت میزتحریر و در کنج اتاق انجام می‌شود. باید بدانی که نوشتن فرایندی خلاقانه است که اقتضای آن تجربه فضاهای متنوع است. باید فضاهای جوراجوریی را برای نگارش امتحان کنی و فقط دربند اتاق محقرت نباشی. فروشگاه، سکوی مترو، کافی‌شاپ، ایستگاه اتوبوس، مرکز خرید، پارک و خلاصه هر […]

تا حالا گمان می‌کردی که نوشتن تنها پشت میزتحریر و در کنج اتاق انجام می‌شود. باید بدانی که نوشتن فرایندی خلاقانه است که اقتضای آن تجربه فضاهای متنوع است. باید فضاهای جوراجوریی را برای نگارش امتحان کنی و فقط دربند اتاق محقرت نباشی. فروشگاه، سکوی مترو، کافی‌شاپ، ایستگاه اتوبوس، مرکز خرید، پارک و خلاصه هر جایی که ‌توانستی لم بدهی به جای گوش دادن به ذهن غرغرویت چند دقیقه‌ای بنویس. همین تغییر موقعیت باعث می‌شود تفکرات منفی مخیله‌ات که اجازه جوشش نوآوری بهت نمی‌داد را پس بزنی و سئوالات درستی مطرح کنی و شاید برای یکی دوتایش هم جوابی بیابی.

 

گاهی هم باید ننویسی. باید ذهنت را آرام کنی و بگذاری پرنده خیال به پرواز درآید. اما این دست کشیدن از نوشتن تنها در درون چهاردیواری خانه نیست. باید شال و کلاه کرده و قدم رنجه کنی.

اولین شرط این است که موبایلت را با خود نبری و به جای آن تکه کاغذ و خودکاری را ندیم خود سازی تا هر زمان ایده‌ای به ذهنت رسید دردم یادداشت کنی.

می‌دانستی خیلی از نویسندگان و فلاسفه بزرگ برنامه منظمی برای پیاده‌روی داشتند. مثلا می‌گویند کانت_فیلسوف آلمانی_ فقط دوبار در زندگی، پیاده‌روی روزانه‎اش را قطع کرد؛ یک‎بار برای آگاهی از اوضاع انقلاب کبیر فرانسه و بار دیگر برای خواندن کتاب «امیل» ژان‎‎ژاک‎ روسو. مسیر پیاده‌روی کانت در زادگاهش، کونیگسبرگ، به افتخار او «کوی فلسفه» نام‎گذاری شده‎است.»

 

یک خاصیت دیگر پیاده‌ری این است که تو فقط از ماهیهای برکه خودت ماهی نمی‌گیری و ماهیهای دیگر را هم صید می‌کنی. اینطوری مدام سوژه برای نوشتن داری و از گشنگی ماهی مرده سق نمی‌زنی!

 

نکته: بعد از پیاده‌روی یکراست به سراغ قلم و کاغذ برو و هر چه به مغزت می‌رسد را لا‌جرعه روی کاغذ بریز.

من گاهی آنقدر غرق نوشتن می‌شوم که به کلی از پیاده‌روی پرت می‌افتم؛ زمانی به خودم می‌آیم که بوی کهنگی نوشته‌هایم  مشامم را آزار می‌دهد و تازه آن موقع روشن می‌شوم که چند روزیست که پا از خانه بیرون نگذاشتم!

از من به تو نصیحت سعی کن این برنامه را هر طور که شده در زندگی روزانه‌ات بچپانی!

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز