پیش نویس مقاله حجاب اجباری!

_دنبال دردسر می‌گردی دختر! بشین سرجاتو از مشکلات اساسی زنان بنویس. +مگه #حجاب_اجباری مشکل اساسی زنان نیست؟ _نکه نیست. زنهای ایرانی هزار و یک مشکل کوچیک و بزرگ دارند که حجاب جزء اونها نیست. اصلا مگه همه مشکلات ما حل شده که تو بَن کردی به حجاب! +مثلا چه مشکلاتی؟ _من باید به تو بگم. […]

_دنبال دردسر می‌گردی دختر! بشین سرجاتو از مشکلات اساسی زنان بنویس.

+مگه #حجاب_اجباری مشکل اساسی زنان نیست؟

_نکه نیست. زنهای ایرانی هزار و یک مشکل کوچیک و بزرگ دارند که حجاب جزء اونها نیست. اصلا مگه همه مشکلات ما حل شده که تو بَن کردی به حجاب!

+مثلا چه مشکلاتی؟

_من باید به تو بگم. تو که بهتر از من می‌دونی. خشونت خانگی، قتلهای ناموسی، کودک‌همسری. اوه اگه بخوام بشمرم تا صبح طول می‌کشه!

 

+اولا که من تا اونجا که از دستم برمی‌اومده در مورد تک‌تک چیزهایی که گفتی یه مقاله بلند تو سایتم نوشتم. هر چند اعتراف می‌کنم مسائل زنان آنقدر حاد و پیچیده است که اگر تا آخر عمرم هم در موردش تحقیق کنم بازهم نمی‌تونم گوشه‌ای از حق مطلب را ادا کنم و عذاب زن بودن رو تو این بیغوله به تصویر بکشم. دوما مسئله حجاب علاوه بر ریشه سنتی یه مسئله ساختاری توی نظام حاکم ایرانِ. به نوعی پاشنه آشیل ج. ا. قبول نداری؟

 

_حالا به فرض هم که اینطوری باشه که میگی. چرا دنبال قاتل بروسلی می‌گردی! مگه اون دوستت که اسمش یادم رفته بخاطر همین پست حجاب پیجش ریپورت نشد. مگه زینب و مرضیه پیجهاشون چند روزی از دسترس خارج نشد. مگه سمیرا و آرتمیس پیجهاشون به فنا نرفت!

+خب که چی؟ هیچکدوم پا پس نکشیدن و کوتاه نیومدن. اصلا مبارزه یعنی همین. یعنی کم نیاری. یعنی ساکت نشینی. به قول بختیار علی: «نوشتن به گونه‌ای در ناخودآگاه جمعی ما با جنگ و مبارزه و ضربه زدن گره خورده است، نه به عنوان فعالیتی در یک رشته علمی و ادبی.»۱

_پس بگو. تنت می‌خاره!

 

+ببین خیلی‌ها به ما چشم دوختند که جا بزنیم، بترسیمو عقب بشینم. اما کور خوندن. نوشتن آخرین سنگر مبارزه است. با نوشتن می‌تونیم همفکرهامونو  پیدا کنیم و حلقه خواهرانگی رو تشکیل بدیم. اگر در مورد سبک زندگی و چیزهای زرق و برق‌دار می‌نوشتیم مورد آزار که قرار نمی‌گرفتیم هیچ، الان شاخ اینستا بودیم!_منظورم صفحات زرده_ اما رشد صفحات ما لاک‌پشتیه. هر روز هم که می‌نویسم باز هم به چشم خلق‌ا.. نمیایم. چون از واقعیتهای تلخ جامعه‌مون پرده برمی‌داریم چون با سنتهای غلط سر جنگ داریم و این به مذاق خیلیها خوش نمیاد. پس باید متحد بشیم. فقط در این صورته که می‌تونیم تغییری ایجاد کنیم.

 

_من که هر چی بهت می‌گم نره تو باز می‌گی بدوش. آخر سر هم کار خودت رو می‌کنی. پس چاره‌ای ندارم  جزء اینکه برات آرزوی موفقیت می‌کنم!

 

#فمینیست #فمینیسم #حجاب_اختیاری #چرا_به_فمینیسم_نیاز_داریم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز