آیا مردان و زنان کتابهای یکدیگر را می‌خوانند؟

تنها ۱۹% مردان کتابهای زنان را می‌خوانند در صورتی که زنان ۴۵% خوانندگان نوشتار مردانه هستند!۱ داشتم یادداشت نسیم روشنایی را با عنوان « آیا خوانندگان مرد، نویسندگان زن را جدی می‌گیرند؟» می‌خواندم که در تله تجربه خودم گیر افتادم. اینکه از کودکی آنقدر که در آموزشهای رسمی و فضای عمومی در مورد نویسندگان مرد […]

تنها ۱۹% مردان کتابهای زنان را می‌خوانند در صورتی که زنان ۴۵% خوانندگان نوشتار مردانه هستند!۱

داشتم یادداشت نسیم روشنایی را با عنوان « آیا خوانندگان مرد، نویسندگان زن را جدی می‌گیرند؟» می‌خواندم که در تله تجربه خودم گیر افتادم. اینکه از کودکی آنقدر که در آموزشهای رسمی و فضای عمومی در مورد نویسندگان مرد و دنیای مردانه اطلاعات به خوردمان داده‌اند برعکسش از جهان زنانه بی‌خبر هستیم!

کتابهای دبیرستان پر از شعرا و بزرگان مرد بود و قصه‌های آنان را نقل می‌کرد. انگار زنان نامرئی بودند و کسی از وجودشان مطلع نبود که در موردشان سخن بگوید.

خب توی دنیایی که از هر سو دایره را بر زنان تنگتر کرده بود و تازه در قرن اخیر زنان از پستوی خانه‌ها پا به دنیای خارج گذارده‌اند چندان نمی‌توان انتظار برابری را داشت!

با اینکه در دهه‌های اخیر میزان باسوادی زنان رشد تصاعدی داشته است اما همچنان حضور در جامعه و دست به قلم‌شدنشان سنگ بزرگی است که خیلی از کشورها زیر بار آن له شده‌اند یا در کشوری همچون ما بالکل منکر وجود زنان و استعدادهایشان هستند!

 

تازه زنانی هم که از این سدها با هر ترفندی عبور کرده‌اند در اقیانوسی از افکار و اندیشه‌های مردانه تربیت و رشد یافته‌اند که در آن مجالی برای ابراز وجود نداشته‌اند و آنانی هم که خواسته‌اند با این موج مقابله کنند مورد هجمه‌های مختلف قرار گرفته‌اند و از پا افتاده‌اند یا ترجیح داده‌اند با نامهای مردانه قلم بزنند یا طبق سبک و سیاق مردانه بنویسند و هویت خود را انکار کنند. یا درد همجنسان خود را به صندوقچه اصرار بسپارند!

 

پس زیاد دور از اذهان نیست که جنیست‌مان را از یاد ببریم و مطابق میل دیگری قلم بزنیم تا سری توی سرها درآوریم!

خلاصه که وقتی در دنیای مردسالاری نفس بکشی به این راحتی نمی‌توانی بیرون از چارچوبهای تعیین شده بنویسی و باید در همان خط‌کشی‌های سفت و سخت باشی تا مبادا به تریش قبای کسی بربخورد. اینطوی است که زنان در گوشه رینگ گیر می‌افتند و  کمتر صدایی از آنان به گوش احدالناسی می‌رسد، چه برسد به توقع خوانندگان اختصاصی داشتن!

 

 

پی‌نوشت: کتاب شکاف قدرت، مری آن سیگهارت

 

#برابری_جنسیتی #برابری_زن_و_مرد #برابری_حقوق_زن_و_مرد #نویسندگان_زن #زن_نویسنده #زنان_توانمند #زنان_موفق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز