زنان مقوم مردسالاری در نظام مملکتی

انسیه خزعلی به سمت معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده منصوب شد! توی این چند سال که ذره‌بین برداشتم و در پی حقوق زنان می‌دوم زیاد اسم خواهران خزعلی به گوشم خورده است. از طرح حذف غربالگری زایمان تا پیچیدن نسخه نخ‌نمای نقش همسری و مادری همواره یک سوی میدان پای ایشان درمیان بوده. […]

انسیه خزعلی به سمت معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده منصوب شد!

توی این چند سال که ذره‌بین برداشتم و در پی حقوق زنان می‌دوم زیاد اسم خواهران خزعلی به گوشم خورده است.

از طرح حذف غربالگری زایمان تا پیچیدن نسخه نخ‌نمای نقش همسری و مادری همواره یک سوی میدان پای ایشان درمیان بوده. زنانی که به مسند قدرت تکیه زده‌اند اما در همان چارچوب نظام مردسالارانه طی‌طریق می‌کنند و راه و چاه سرکوب بیشتر زنان را به مردان سیاست می‌نمایانند که مبادا خدای ناکرده زن ایرانی از بند سنتهای کهن ۱۴۰۰ ساله خلاص شود و خواهان حقوق برابر با مردان گردد!

 

خانم خزعلی اگر مرگ خوب است چرا آن را فقط نثار همسایه می‌کنید و خود از آن فراری هستید! اگر تربیت نسل بالاترین شغلی است که مختص زنان است چرا خود به این شغل شریف مبادرت نمی‌کنید و در کنج خانه‌تان به رفت و روب نمی‌پردازید!

 

سالهاست که با همین رویه‌ پوسیده عصر جاهلی زنان را از رسیدن به ابتدایی‌ترین حقوق انسانی بازداشته‌اید و آب به آسیاب زن‌ستیزان ریخته‌اید و برای نیمی از جمعیت جامعه تجویزهای دقیانوسی کرده‌اید و با هر خدعه‌ای ناگزیر به خوردن زهرمارهایتان کرده‌اید آخرش هم با یک بزک ریحانه‌ای توی دهان‌مان کوفته‌اید.

 

حتی به این حجم از اجحافات هم اکتفا نکرده‌اید و مهریه را که طبق اصول اسلامی که خود داعیه‌دارش هستید هم قبول ندارید. وقتی کفه ترازو بطور نامتناسب به نفع مردان سنگینی می‌کند و تنها برگ برنده زنان مهریه است، آن را هم شایسته زن ایرانی نمی‌دانید و بخاطر نگرش اقتصادی و معامله‌گری برای متناسب کردن حقوق ازدست رفته‌اش شماتتش می‌کنید و مهریه را فقط نشان محبت می‌دانید. اگر زن ایرانی از حقوقی برابر با مردان برخوردار بود، چه احتیاجی به این محبت داشت! اما حالا که به هزار یک ترفند قانونی مردان دست بالا را در ازدواج دارند با چه ابزار دیگری می‌توانند در پی احقاق حقوق پایمال‌شده خود برآیند!

 

شاید از یاد برده‌اید که زنان به کمتر از ۱۷% از فعالیت اقتصادی دسترسی دارند و همین امر دستشان را زیر ساطور مردان خانواده قرار می‌دهد که چه بخواهند و چه نخواهند باید گوش به فرمان اوامر ملوکانه‌شان باشند.

شاید اگر درآمد و امنیت شغلی داشتیم وادار به دادو ستد مهریه نمی‌شدیم و عطایش را به لقایش می‌بخشیدیم! ولی تا آن  هنگام مجبوریم از تنها ابزار قانونی‌مان بهره ببریم.

 

لطفا اگر هم می‌خواهید قدمی برای احقاق ‎#حقوق_زنان بردارید به جای پرداختن به امورات‌مان به خواب نیمروزی مشغول باشید!

 

#انسیه_خزغلی #معاون_ریاست_جمهوری #زن_ستیزی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز