اشتراک گذاری تجربیات زیست زنانه من

_خیال می‌کنی عقل کل تشریف داری یا زندگیت چیز خاصی داره که دائم از ماجراهات داستان‌سرایی می‌کنی! خانم مردم کلی بدبختی دارن لازم نیست یکی هم هر روز براشون قصه ببافه!   اگر قصه زندگیم را نقل می‌کنم برای این نیست که بگویم من خیلی خفن تشریف دارم! یا تجربیات نابی کسب کرده‌ام! آنهم در […]

_خیال می‌کنی عقل کل تشریف داری یا زندگیت چیز خاصی داره که دائم از ماجراهات داستان‌سرایی می‌کنی! خانم مردم کلی بدبختی دارن لازم نیست یکی هم هر روز براشون قصه ببافه!

 

اگر قصه زندگیم را نقل می‌کنم برای این نیست که بگویم من خیلی خفن تشریف دارم! یا تجربیات نابی کسب کرده‌ام! آنهم در فرهنگی که باید خودت را عالی نشان بدهی و جوری نقش بازی کنی که انگار همه چیز بر وفق مراد است و تو چقدر خوشبختی! اگر هم درد یا افسردگی در وجودت لانه کرده لنگی از جانب خودت است. ولی اگر همه ما بخواهیم یک دور دیگر چرخ را اختراع کنیم و با مشکلاتش کلنجار بریم، می‌دانی چه زمان و انرژی هدر میرود. بنابراین باید گاهی ریسک قضاوت شدن را به تن بمالیم و آن روی سکه را هم برای جوانترها برملا کنیم که چه نقایص، ترسها و تردیدهایی کله‌مان عین دارکوب سوراخ کرده و از چه آتشهایی پریده‌ایم!

 

دوتا همکار دهه ۸۰ دارم. جوانی که جسارت روبرو شدن با میادین مین را دارند. بهشان غبطه می‌خورم. اینکه سختکوشی‌شان چقدر مورد توجه بقیه همقطارها است و چطوری از پس کارها برمیاد. آن دم است که با خودم نجوا می‌کنم که بلندشو معصومه ببین با کسانی هم‌تیمی شدی که نصف تو هم سن ندارند و چه اعتمادبه نفسی در چنته دارند.

اگر تا امروز نسلهای گذشته زیر بار فشارهای مختلف زندگی سرخم کردند، شک ندارم دهه هشتادیها از پس شکستن خیلی از شاخهای غول برمیان!

اولین شاخی هم که زنان نسل نو باید بشکنند استقلال مالی است که از نان شب هم برابشان واجبتر است. هیچی دلپذیرتر از این نیست که تو دست در جیب خودت کنی و محتاج هیج عمله و اکره‌ای نباشی.

به ما آموخته‌اند که فقط در قید بزک دوزک ظاهرمان باشیم به جای اینکه با تکنولوژی سرو کله بزنیم و در مسائل اجتماعی کارآمد شویم.

 

به مایی که از همان تاتی‌تای کودکی به جای حفظ استقلال و افزایش اعتماد به نفس در گوشمان خواندن که زن باید خوشگل و خوش‌اندام و جوان باشد. انگار ما ابرانسان هستیم که گذر عمر نباید خط و خشی رویمان بگذارد و باید همچون نوجوانها ترگل ورگل و فریزشده باقی بمانیم.

نباید از میانسالی و تغییرات بدنمان هراسی به دل راه بدهیم. آنقدر توی گوشمان کری خوندن که پیری اَخه که با هر ترفندی می‌خواهیم آن را به تعویق بندازیم و اثراتش را کمرنگ کنیم غافل از اینکه این شتری که در خانه همه‌کس می‌خوابد و باید به مسائل مهمتری بیاندیشیم.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز