با یک چوب نمی‌توان همه مردم افغانستان را راند!

_مرد افغانستانی زن ۵۸ ساله باغبانش را کشت! اگر می‌خواستی همان طرز فکر طالبانی را داشته باشی و اجازه اشتغال را به زنت ندهی چرا از افغانستان بیرون آمدی؟ همان جا می‌ماندی. این جور مواقع است که می‌گویم چرا به این سرعت افغانستان به دست طالبان افتاد!   چقدر راحت است که بیرون گود بنشینی […]

_مرد افغانستانی زن ۵۸ ساله باغبانش را کشت!

اگر می‌خواستی همان طرز فکر طالبانی را داشته باشی و اجازه اشتغال را به زنت ندهی چرا از افغانستان بیرون آمدی؟ همان جا می‌ماندی. این جور مواقع است که می‌گویم چرا به این سرعت افغانستان به دست طالبان افتاد!

 

چقدر راحت است که بیرون گود بنشینی و بگویی لنگش کن!

اینکه در کشوری عده‎‌ای تفکر دیکتاتوری دارند دلیل نمی‌شود که همه مردم آن کشور دیکتاتورپسند هستند و از برکاتش حظ می‌برند و در تبش می‌سوزند! هر چند نمی‌توان منکر ریشه دواندن دیکتاتوری در رگ و پی مردمش گردید. اما این دلیلی بر سرکوفت زدن بر آنان نیست.

 

شما را به خدا قسم برای تحلیل مسائل اجتماعی به یک برهان کشکی اکتفا نکنید. طرز برخورد یک نفر یا چند هزارنفر مبنای سنجش کل آن جامعه نیست.

اگر امروز اسلام سیاسی، در خاورمیانه ریشه دوانده است این بازتاب پازل بغرنجی است که با یک نگاه سطحی نمی‌توان آن را  تحلیل نمود.

اگر میان کشورهای خاورمیانه قرعه فال اسلام سیاسی به نام افغانستان و ایران درآمده‌ باید به پیشینه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی آنها توامان توجه کرد.

مگر امارات متحده عربی مسلمان نیست مگر تا همین چند سال قبل عربستان سفت و سخت حقوق زنان را پایمال نمی‌کرد_ حالا هم در برخی از مسائل همان رویه را دارد _ اما چرا در میان فقط نام این دو کشور انگشت‌نمای خلق شده است؟

 

اینکه در یک کشور دموکراتیک نشسته باشیم و بخواهیم همه را به یک چوب برانیم تفاوتی با دولتمردان متحجرمان نداریم. راحت است که از وظیفه انسانی خود شانه خالی کرده و تمامی تقصیرها را به گردن مردم بیندازیم.

درک مسائل جوامع بحران‌زده‌ برای آدمیزادگان جهان اولی دور از تصور است به همان دوری که مرکزنشینان جهان سومی از رنج حاشیه‌نشینان دارند.

 

در این میان نقش آموزش رسمی چیست؟ یکی از مبانی اصول دموکراتیک برخورداری از آموزش رایگان و همگانی است که در کشورهای جهان سوم نیم‌بند هم اجرا نمی‌شود  و زنان هم هماره در حاشیه آن قرار دا‌شته‌اند. گذشته از آن این آموزشها با ضرباهنگ سنتهای کهن، خود مقوم سیستم دیکتاتوری موجود است!

 

در این میان سیاست یکی همانند نظام ج.ا با پنبه سر می‌برد و علاوه بر تقویت سنن واپسگرا در استحاله نقشهای سنتی زنانه ایشان را از سویی به کودک همسری تشویق و از سوی دیگر از دستیابی به رشته‌های پولساز بازمی‌دارد و یکی هم همچون طالبان شمشیر را از رو می‌بندد و هنوز جای پایش سفت نشده میان دانشجویان دختر و پسر پرده می‌کشد!

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز