بحران زنانه شدن خودکشی در ایران

زنانه شدن و پایین آمدن سن خودکشی، از ویژگیهای برجسته مساله خودکشی در ایران. زنان جوان و خانه‌دار بیشترین قربانیان خودکشی در کشور. ۶۳ تا ۶۴ درصد از موارد اقدام به خودکشی مربوط به زنان ۲۵ تا ۳۴ ساله. پررنگ بودن بُعد اجتماعی مساله خودکشی در ایران در مقایسه با سایر کشورها. فقر، بیکاری، بالاگرفتن […]

زنانه شدن و پایین آمدن سن خودکشی، از ویژگیهای برجسته مساله خودکشی در ایران.

زنان جوان و خانه‌دار بیشترین قربانیان خودکشی در کشور.

۶۳ تا ۶۴ درصد از موارد اقدام به خودکشی مربوط به زنان ۲۵ تا ۳۴ ساله.

پررنگ بودن بُعد اجتماعی مساله خودکشی در ایران در مقایسه با سایر کشورها.

فقر، بیکاری، بالاگرفتن بحرانهای معیشتی، عدم آموزش صحیح، اختناق سیاسی و فرهنگی از علل افزایش بروز خودکشی در جامعه.

 

ده سپتامبر مصادف با روز جهانی «پیشگیری از خودکشی» مطلبی را در این زمینه خواندم. کلیدواژه‌هایی که هریک به تنهایی قابلیت غرق کردنم را داشت!

 

دکتر سعید پیوندی از استادان دانشگاه لورن فرانسه: «علل خودکشی به طور عام هم فردی_روانی و هم اجتماعی است…. مسئله نگران‌کننده در ایران که منجر به تفاوت ما با کشورهای دیگر شده، خودکشی در سنین پایین است… فشارهای مختلفی چون #ازدواج_اجباری دختران در سنین کم، سختگیری نهادهای رسمی همچون خانواده و نیروهای انتظامی_امنیتی که بر جوانان وارد می‌کنند و افسردگی ناشی از نبود افق امیدبخش در زندگی…»

 

زنان خانه‌داری که از چشم‌انداز نظام حکومتی باید مایه آرامش خانواده باشند، پرچمدار خودکشی در ایران هستند. این صدای ناقوس مرگ در کشوری است که دولتمردانش خود را به خریت زده‌ لیک داعیه مدیریت جهانی‌شان خفه‌مان کرده است!

 

سالهاست که زنان زیر یوغ انواع استثمار و استبداد خانگی و اجتماعی روزگار می‌گذرانند. سالهاست که زنان را به هر مستمسکی از فعالیتهای اجتماعی بازداشته‌اند و به سوی گداپروری سوق داده‌اند تا چشم به دست و گوش به فرمان مردشان باشند و در پله فراتر غلام حلقه به گوش سیستم مردسالاری باشند که هر روز طرحی نو برای به حاشیه راندنشان می‌کشد. تا از این طریق همواره گوشتمان زیر دندان‌ تیزشان باشد.

 

می‌دانی چطوری؟ از همان دم که نطفه بسته می‌شود، با سیستمی روبرویم که دختران را عورت شمرده و پسران را د.د.ل طلا بار می‌آورد. از همان دم که اعتمادبه‌نفس دخترکانمان را می‌کشیم تا نهایت آمال و آرزویشان پوشیدن لباس سپید و مادر شدن باشد. از همان دم که از تحصیل در رشته‌های پولساز بازمی‌داریمش. از همان دم که با تبعیض سیستماتیک مانع از اشتغال رسمی‌شان می‌شویم. از همان دم که اجازه کارکردنش را منوط به جلب رضایت همسرش می‌دانیم. از همان دم که ناگزیرش می‌کنیم که به کارهای نامطمئن و دستمزد کم قانع شود. از همان دم که ارثیه نصف مردان برایش می‌بریم. از همان دم که نصف آدم هم به حسابش نمی‌آوریم!

 

با این اوصاف اگر آمار خودکشی جز این بود شبهه‌ داشت!

 

#زنان_خانه_دار #بیکاری #کار_خانگی #کودک_همسری #خودکشی_در_ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز