تابوی سیگارکشیدن زنان در اجتماع!

_خانم میشه یه سئوال ازتون بپرسم؟ _بله بفرمائید. _نظرتون در مورد سیگار کشیدن خانمها چیه؟ صدای مرد دستفروش نابینایی بود که داشت کنجکاویش را ارضاء می‌کرد!   چند روز پیش یکی از دوستانم در مورد سیگار کشیدن زنان استوری گذاشته بود، با برخوردهای تندی مواجه شد، اینکه خیلیها سیگار کشیدن زنان را زشت و عار […]

_خانم میشه یه سئوال ازتون بپرسم؟

_بله بفرمائید.

_نظرتون در مورد سیگار کشیدن خانمها چیه؟

صدای مرد دستفروش نابینایی بود که داشت کنجکاویش را ارضاء می‌کرد!

 

چند روز پیش یکی از دوستانم در مورد سیگار کشیدن زنان استوری گذاشته بود، با برخوردهای تندی مواجه شد، اینکه خیلیها سیگار کشیدن زنان را زشت و عار می‌دانستند و او را به ترویج این کار متهم کردند و در آخر سیل ارسال عکس دختران و زنانی که سیگار به دست ژست گرفته‌ بودند.

هفته پیش داشتم توی میدان فاطمی پیاده گز می‌کردم که دختر جوانی با سیگاری توی دستش که به طور ناشیانه پک می‌زد توجهم را جلب کرد. نمی‌دانم شاید اثر نگاه من بود یا محیط اطراف که معذبش کرده بود طوری که یکوری سیگارش را لای انگشتانش مخفی می‌کرد که کمتر توی ذوق بزند!

 

به عقیده من اگر مسئله‌ای برای یک جنس تابو باشد برای جنس دیگر هم باید همانگونه باشد. اگر کراهتی وجود دارد، نبایست منوط به یک جنس شود. نمی‌توان یک بام و دو هوا داشت. من به همان اندازه که از دیدن دخترکان سیگار بدست ملول می‌شوم، با دیدن پسرانی هم که هنوز ریش و سیبلیشان جوانه نزده و سیگار لای انگشتانشان است غصه‌دار می‌شوم.

حساب بزرگترها جداست. آنها به بلوغ فکری رسیده‌اند و خودخواسته قدم در مسیری گذاشته‌اند و تاوان بدو خوبش را هم می‌پردازند. اما قصه نوجوانان توفیر دارد. بیشتر ژستهای سیگار کشیدنشان برای نمایش گندگیشان به خود و بعد به اطرافیانشان است. اینکه برای همسالان خود باد به غبغب بیاندازند و بگن ما هم سری تو سرها هستیم!

 

در مضرات سیگار شک و شبهه‌ای وجود ندارد، اما اگر بخواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم و جوانانمان با تندرستی گذران عمر کنند واجب است که آموزشهای متناسب با آن ارائه شود. نه اینکه به کلام بگویم فلان چیز اخ و پیفه، اما فیلمها و سریالهایمان پر از بازیگرانی باشند که برای القای روشنفکری سیگار دود می‌کنند. زن و مرد هم ندارد، این ژست نخ‌نمایی است که کارگردانهای محترم بدون هیچ ابایی آن را اشاعه می‌دهند. حالا اگر خانم یا آقای بازیگر سیگار پک نزند از کمالات روشنفکریشان چیزی آب می‌رود یا عامی به نظر می‌رسند! نمی‌شود روشنفکرمان را با مطالعه کتابهایی که در گوشه و کنار خانه به چشم می‌خورد نشان بدهیم. یا حتما باید عصبانیت بازیگرمان را با میزان پک زدن به سیگارش به مخاطب بفهمانیم.

زمان آن نرسیده کمی به خود بیاییم و درست‌تر قدم برداریم!

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز