چرا نمی‌توان از نقش مردان در تثبیت مردسالاری غافل شد؟

_ بله به ازدواج با مردان طالبان پس _#نه_به_ازدواج_با_فمینیست _فکر کردید مرد ریخته، دروازه‌ها رو باز کنید که مردهای اروپایی بیان تو. _آنقدر ازدواج نکنید که موهاتون رنگ دندونهاتون بشه و از تنهایی دق‌مرگ شید! _نیست خیلی زنهای ایرانی خوبن، زن فقط زنان افغانی و عراقی. _دیگه مردی تن به تله ازدواج نمی‌ده، دیدی سلام […]

_ بله به ازدواج با مردان طالبان پس

_#نه_به_ازدواج_با_فمینیست

_فکر کردید مرد ریخته، دروازه‌ها رو باز کنید که مردهای اروپایی بیان تو.

_آنقدر ازدواج نکنید که موهاتون رنگ دندونهاتون بشه و از تنهایی دق‌مرگ شید!

_نیست خیلی زنهای ایرانی خوبن، زن فقط زنان افغانی و عراقی.

_دیگه مردی تن به تله ازدواج نمی‌ده، دیدی سلام برسون.

_ما که از خدامونه شما ازدواج نکنید، فاحشگی کنید، ما هم لذتشو ببریم.

_رونالدو چند سال دوست‌دختر داشت حاضر نمی‌شد بگیرتش، همه می‌گفتن دوست‌دختر رونالدو، هیشکی نمی‌گفت زن رونالدو.

_فقط مردهای ایرانی هستند که تن به ازدواج میدن.

_دست از سر مردان باغیرت ایرانی بردارید!

 

با خواندن این پیامها نمی‌دانستم از این همه حماقت بخندم یا گریه کنم!

از پریشب که هشتک #نه_به_ازدواج_با_مرد_ایرانی را زیر پستم به اشتراک گذاشتم زیر موشکباران آنتی‌فینیستها قرار گرفته‌ام. نه تنها مردان غیور که بعضی از زنان هم، هم‌نوا با آنان لب به نکوهش گشودند. دلایل‌شان هم تنها بوی متعفن جنسیت‌زدگی را به اذهان متبادر می‌ساخت. البته چند نفری نیز از لفافی خوش‌رنگ برای پنهان‌کردن استدلال‌شان بهره بردند. اما خر همان خر بود، تنها پالانش تغییر کرده بود. اینکه «همه جای دنیا زن و مرد باهم مشکل دارند و فقط منوط به ایران نیست، نباید زن و مرد مقابل یکدیگر باشند و باهم بجنگند»، همان ادبیاتی است که از زنان انتظار دارد مثل تمام قرون گذشته بازهم جور سنت متحجرانه و قوانین زن‌ستیزانه را به جان بخرند و لب فروبندند تا به تریج قبای مرد ایرانی ما برنخورد! چرا چون ما عادتمونه توی سر زنان بکوبیم و جیکشان هم در نیاید!

 

اگر مردسالاران استدلال منطقی برای فحوای کلامشان داشتند، لزومی نداشت از هوچیگری یا لودگی برای به کرسی نشاندن کلامشان مدد گیرند. توی مباحث هر کسی که چنتش خالی‎تره معمولا بیشتر دست‌به‌دامن شیادی می‌شود تا از این روش برای تخریب و پرت کردن حواس سایرین بهره ببرد.

 

از آن گذشته من معتقد نیستم که شکاف جنسیتی تنها در ایران اژدهاگونه است، ولی شرایط زن خاورمیانه‌ای، بخصوص زن ایرانی و افغانستانی با توجه به آمار شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد از آموزش و بهداشت گرفته تا امور اقتصادی و سیاسی اسفبار است. و این گره را هم تنها مردان قدرت کور نکرده‌اند، هر چند آنان پرچمدار ستم بر زنان هستند، اما نبایست از نقش سایر مردان در تثبیت مردسالاری غافل شد. مردانی که دهه‌هاست از همراهی زنان برای پایمال‌کردن حقوقشان سرباز زده‌اند و تنها به فکر الک کردن آرد خودشان هستند.

 

#مردسالاری #برابری_جنسیتی #برابری_زن_و_مرد #زن_ستیزی  #شکاف_جنسیتی

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز