چرا دیگر فمینیست گوگولی برای ایران جوابگو نیست؟

  راستش را بخواهید دو سال پیش که تن به گرداب فعالیت در حوزه زنان سپردم، یک فمینیست گوگولی تمام عیار بودم.  کجدار و مریز می‌نوشتم تا به قول مرضیه زیاری به ساحت مقدس مردان اسائه ادبی نکرده باشم. تا وقتی هم که در مورد نواقص قوانین کشور و سنتهای مرتجعانه می‌نوشتم کف و هورا […]

 

راستش را بخواهید دو سال پیش که تن به گرداب فعالیت در حوزه زنان سپردم، یک فمینیست گوگولی تمام عیار بودم.  کجدار و مریز می‌نوشتم تا به قول مرضیه زیاری به ساحت مقدس مردان اسائه ادبی نکرده باشم. تا وقتی هم که در مورد نواقص قوانین کشور و سنتهای مرتجعانه می‌نوشتم کف و هورا بود که از هر سو به گوش می‌رسید. اما وقتی نوک پیکان حمله به شخص شخیص مرد ایرانی نشانه رفت، ناگهان ورق برگشت. آقایان تاب نقد را نیاورده و لب ورچیدند!

 

کسی اینجا نیست، خودمانیم! درسته که قوانین کشور از صدر تا ذیل به سود شما نگاشته شده، درسته که از سنن و زبان و ادبیات تا تاریخ و اقتصاد همه در ید قدرتتان است، اما چه کسی از اوامر زن‌ستیزانه منفعت برده و آنرا مو به مو اجرا می‌کند. با ما که نه با خودتان روراست باشید. مگر قانون زیر سقفهای تک‌تک شما گماشته گذارده که همه چیز را به نفع خود مصادره به مطلوب کرده‌اید. مگر قانون #کارخانگی را بر دوش زنان گذارده، مگر قانون زنان را ممنوع‌الخروج کرده، مگر قانون دست مردان را برای اجازه فعالیت اقتصادی دادن به زنان باز نگذاشته، تا مردی نباشد که مفاد قانونی را به‌کار برد، قوانین خود به خود اجرایی نمی‌شوند. شما را به خدا قسم کم غرغره قانون کنید!

 

در زن ستیزبودن قوانین ایران شبهه‌ای وجود ندارد. ولی پا که روی خرخره‌تان نگذاشته‌اند که دو برابر خواهر خود ارث ببرید، یا همسر خود را در اموال خود سهیم نکنید یا بین دختر و پسر خود تفاوت قائل شوید. اگر تا زمانی که نفس می‌کشید اموالتان را مساوی با همسرتان تقسیم کنید،  یا عادلانه بین فرزندان خود حکم برانید چه کسی جلوی شما قدعلم می‌کند؟

 

پس لطفا برای توجیه تعرض در حق زنان، زمین و زمان را مقصر جلوه نداده و ماسک بیگناهی بر صورت نزنید. پدر #رومینا_اشرافی، همسر #فاطمه_برحی از کره ماه پا به این بیغوله نگذارده‌اند تا فاجعه بیافرینند.

 

بله شما #قتل_ناموسی انجام نداده‌اید. شما تن به زناشویی با کودکی نداده‌اید. شما مرتکب #خشونت_خانگی که منجر به دنده شکسته یا چشم کبود شود نشده‌اید. اما #زن_ستیزی فقط به جنایاتی که صورت ظاهری #خشونت_علیه_زنان دارد ختم نمی‌شود. خشونت در بیشتر مواقع ساقط کردن زنان از ابتدایی‌ترین حقوق چون برابری امکانات و فرصتها  است.

 

دیگر فمینیست گوگولی بودن برای جامعه‌ای که در قعر جدول #برابری_جنسیتی قرار دارد جوابگو نیست و باید بی‌پرده‌تر از مشکلات سخن راند، موافقی؟

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز