Housework

چرا ما زنان کسر شانمان می‌شود مردان در کارخانگی مشارکت کنند؟

خیلی از ما خانمها کسر شانمان می‌شود که در کارخانگی مردان هم همراهی کنند! اصلا چه معنی می‌دهد که پادشاه‌ سر ظرفشویی بایستد و انگشتان مبارکش را به ریکا و اسکاچ بیالاید! حکایت مشارکت کارخانگی‌مان را بارها برایتان نقل کرده‌ام. بیشتر اوقات هم مورد نکوهش مردان قرار گرفته‌ام. اما گاهی اوقات زنان هم زیرجلکی انگشت […]

خیلی از ما خانمها کسر شانمان می‌شود که در کارخانگی مردان هم همراهی کنند!

اصلا چه معنی می‌دهد که پادشاه‌ سر ظرفشویی بایستد و انگشتان مبارکش را به ریکا و اسکاچ بیالاید!

حکایت مشارکت کارخانگی‌مان را بارها برایتان نقل کرده‌ام. بیشتر اوقات هم مورد نکوهش مردان قرار گرفته‌ام. اما گاهی اوقات زنان هم زیرجلکی انگشت حیرت گزیده‌اند و برایشان سخت بوده که باور کنند می‌توان همیارانه کارهای خانه را تقسیم کرد.

هفته پیش بعد از مدتها دوشب میهمان فرشته و رضا بودم. از وقتی پا در خانه‌شان گذاشتم فرشته دمی ننشست، دائم می‌چرخید و به ضبط و ربط امور خانه می‌پرداخت. یا پای اجاق بود، یا جاروبرقی می‌کشید یا وسایل خانه را گردگیری می‌کرد، به احدی هم اجازه همراهی نمی‌داد. حالا من به کنار که نقش میهمان را ایفا می‌کردم! حتی ظرف شستن رضا را هم قبول نداشت و به قول خودش به دلش نمی‌چسبید!  شایان و طاها هم از هفت دولت آزاد بودند و فقط خورده فرمایش صادر می‌کردند.

از آن طرف درس و مشق بچه‌ها هم روی سرش هوار  شده بود. بخاطر آموزشهای آنلاین درگیری والدین بیشتر از زمان ما شده. امروز مادران نقش سیم‌رابط را باز می‌کنند. خودشان آموزش می‌بینند و بعد در کله بچه‌ها می‌چپانند.

 

راستش این بازی برایم رنج‌آور شده که هر بار  در گوش فرشته بخوانم چرا همسر و فرزندانت را به کار خانگی ترغیب نمی‌کنی. درست است که یاد دادن کارخانگی به آقایان صبر ایوب می‌طلبد.  گاهی ظرف شستن مردها به دلمان نمی‌نشیند، جاروکردنشان شرتی‌پرتی است و صدبار باید یک چیز را تکرار کنیم تا ملتفت شوند اما مگر همه ما زنان مادرزادی آشپز یا خانه‌دار به دنیا آمده‌ایم؟ هنوز هم بعد سالها آشپزی گاهی وقتها غذایم ته می‌گیرد. آسمان هم به زمین نمی‌رسد. عوضش در مجالی که اعضای دیگر خانواده در #کارخانگی همکاری می‌کنند من هم به علائق خود می‌پردازیم.

 

من زن ایده‌آل جامعه نبوده و نیستم. زنی که از صبح تا شب در آشپزخانه بچرخد و بوی قرمه‌سبزیش هفت خانه آنورتر برود. این خندق بلا با یک نان هم پر می‌شود! به نظر من زن ایده‌ال باید الویتهای خاص خودش را داشته باشد. زنی که در هر فرصتی پا روی پای بیاندازد و به توررق کتابهای #وولف و اتوود مشغول شود. زنی که به تئاتر و سینما می‌رود، زنی که ورزش می‌کند، زنی که با دوستانش وقت می‌گذارد. و مهمتر اینکه زنی که از  همدستی دیگران در کارهای خانگی احساس گناه نمی‌کند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز