چرا فریلنسرینگ برای زنان از سایر مشاغل مناسب‌تر است؟

باز هم به در بسته خورده بودم! همچون کلافی در هم پیچیده شده بودم. انگار در یک دور باطل گیر افتاده بودم و هر چه دست و پا می‌زدم بیشتر در باتلاق فرو می‌رفتم. ساعت کار تثبیت شده، حقوق و مزایای کم، کارهای تکراری، گیر کردن در سیستمی که خلاقیتت را می‌کشد! دیگر نمی‌خواستم برای […]

باز هم به در بسته خورده بودم!

همچون کلافی در هم پیچیده شده بودم. انگار در یک دور باطل گیر افتاده بودم و هر چه دست و پا می‌زدم بیشتر در باتلاق فرو می‌رفتم. ساعت کار تثبیت شده، حقوق و مزایای کم، کارهای تکراری، گیر کردن در سیستمی که خلاقیتت را می‌کشد! دیگر نمی‌خواستم برای دیگری کار کنم. هیجده سال کار کردن برای کارفرما برایم کافی بود. از طرفی هم نیاز به کسب درآمد و حفظ استقلال مانع از این می‌شد که ریسک کنم و تن به فریلنسرینگ بسپارم!

 

بحران اقتصادی همواره افرادی همچون من را در چنبره خود نگه می‌داشت و اجازه نفس کشیدن را از ما می‌ستاند. تازه از یک دوره سه ساله بیکاری رهانده شده بودم، دوره‌ای که کوشیدم تا آب‌باریکه خودم را کشف کنم، اما هر چه بیشتر کاویدم کمتر یافت. از آن مصیبت‌بارتر نصیحتهای غریبه و آشنا بود که همه کلاه مرشدی بر سر گذاشته بودند که تو که آنقدر تجربه داری، تو که آنقدر توانمندی، تو که آنقدر کاربلدی چرا باز برنمی‌گردی سرکار؟ حوصله‌ات تو خانه سر نمیره؟ از صبح تا شب تو خانه چی کار می‌کنی؟ کاسه‌های داغتر از آش! انگار با یک کودک همکلام شده بودند. انگار من متوجه موقعیت بغرنج خودم نبودم. انگار صلاح کار خودم را نمی‌دانستم و باید دیگران راه و چاه را به من نشان می‌دادند!

 

چرا زنان باید پی فریلنسرینگ را به تن خود بمالند؟

آنچه که تا امروز برای زنان بدیهی شده این است که ساختار سنتی کار برای اکثر آنان طراحی نشده است. مخصوصاً بعد از ازدواج و مادر شدن. بیش از ۴۰ ساعت کار در هفته، جلسات کاری اجباری در طول روز و بعد از ساعات اداری، اختلاف فاحش فرصت‌های شغلی و درآمد بین زن و مرد از عوامل اصلی این امر هستند.

در دهه ۳۰ زندگی، اکثر زنان در اوج مسئولیت‌های خانوادگی خود هستند – ازدواج، فرزندان، خانه. و اکثر آنها در حال اجرای یک سیرک فیگوراتیو هستند و مسئولیت‌های سنگین کار و خانواده را توامان انجام می‌دهند. زنان در دهه ۴۰ زندگی خود در تلاش هستند تا سقف شیشه‌ای ضخیم را در زمینه ترفیع و پرداخت دستمزد بشکنند. در دهه‌های ۵۰ و ۶۰، بیشتر آنها نادیده گرفته می‌شوند و در نهایت به کلی از بین می‌روند!

 

به‌عنوان یک زن حرفه‌ای، «چیزهای کوچک» به مرور زمان ایجاد می‌شوند، حتی قبل از اینکه شکاف دستمزد جنسیتی را در نظر بگیریم، که در صنایع حرفه‌ای ماهر بیشتر از انواع کار با یقه آبی مشخص است. در هر زمینه‌ای، هزینه گرفتن مرخصی زایمان می‌تواند تأثیر مخربی بر شغل و زندگی کاری فرد داشته باشد. همانطور که همه این ریز تهاجمات کوچک جمع می‌شوند، کار به خودی خود هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی خسته‌کننده می‌شود. شاید به همین دلیل است که ۵۳ درصد فریلنسرهای تمام وقت زن هستند.

 

فریلنسینگ چیست؟

فریلنسینگ اصطلاحی است که به طور گسترده استفاده می‌شود، گاهی اوقات هم به اشتباه.

این اصطلاح می‌تواند به کار در بسیاری از زمینه‌های مختلف اشاره داشته باشد. به همین دلیل، کلمه “فریلنسر” اغلب هنگام صحبت در مورد هر کاری خارج از یک فضای اداری سنتی یا خارج از مجموعه رئیس و کارمند استفاده می‌شود.

 

فریلنسر بودن به این معنی است که شما فردی کار می‌کنید و در حال انجام کار برای افراد یا مشاغل دیگر بر اساس قرارداد هستید. همچنین می‌توانید از طریق یک وب‌سایت به سبک بازار آنلاین یا از طریق پروژه‌های مستقل کار کنید. در حالی که فریلنسرها رئیس خود هستند، با مشتریان برای تکمیل پروژه‌ها کار می‌کنند. این پروژه‌ها یا خدمات اغلب ماهیت خلاقانه، فنی یا اداری دارند.

به عنوان یک فریلنسر، ممکن است با شرکت‌های بزرگ، مشاغل کوچک یا حتی سایر فریلنسرها کار کنید. با این حال، شما کارمند نیستید. این بدان معناست که مشاغل آزاد اغلب بدون مزایایی مانند حقوق تعطیلات، بیمه درمانی، یا در بسیاری از موارد، حتی یک فضای کاری ثابت در یک دفتر است.

 

 

۵ دلیل برای اینکه فریلنسینگ می‌تواند آینده کارتان باشد:

اگرچه فریلنسینگ به عنوان یک چیز کوچک شروع شد، اما در حال رشد و تکامل است تا به یک منبع اصلی کار تبدیل شود. پیش‌بینی‌ها برای آینده تخمین می‌زند که افراد بیشتری به این سبک کاری روی خواهند آورد. رشد سریع آن با توسعه فناوری پشتیبانی می‌شود. اما، همه چیز به همین جا ختم نمی‌شود. در زیر برخی از دلایل اصلی را مطرح کرده‌ام:

 

ظهور تکنولوژی

توسعه فناوری یک عامل تعیین‌کننده برای ایجاد شغل آزاد در آینده است. اولاً، مشکلات و چیزهای زیادی را برای حل کردن ارائه می‌دهد. در نتیجه، فرصت‌های بی‌پایانی را برای بسیاری از انواع کارگران و مهارت‌ها فراهم می‌کند. ممکن است با الزامات فنی شروع شود اما سپس با نیازهای خلاقیت دنبال می‌شود. امروزه، کسب‌وکارها نیاز به انجام کارهای فنی زیادی دارند و برآوردن تمام نیازهای آن‌ها از طریق یک یا چند کارمند تقریباً غیرممکن است. از این رو، آنها باید برای حل مشکلات خاص، نیروی کار موقت پیدا کنند. علاوه بر این، فناوری به طور مداوم در حال پیشرفت است و فریلنسرها با آن تکامل می‌یابند.

 

آزادی و استقلال

آزادی و استقلال در کار چیزی است که بسیاری از کارگران آرزوی آن را داشتند. اما به دلیل شرایط کاری نتوانستند به آرزوی خود دست‌یابند. فرصت‌های فریلنسینگ با ارائه انعطاف‌پذیری مورد نیاز، زمین بازی را تغییر می‌دهد. این نوع کار به فریلنسر اجازه می‌دهد تا روال و سبک کاری خود را مشخص کند. این ممکن است شامل برنامه، نرخ پرداخت، ابزار و موارد دیگر باشد. در نتیجه، افراد می‌توانند تصمیم بگیرند که  چقدر زمان و تلاش را به کار خود اختصاص دهند. نسل‌های جدیدی که با الگوهای تکنولوژیکی و تحرکی بزرگ شده‌اند این سبک کار را دوست دارند. آنها می‌توانند کار خود را فقط با اشتراک‌گذاری آنلاین اسناد با یکدیگر ارائه دهند. برای سالمندانی که فریلنسری را انتخاب می‌کنند، به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با ارتقاهای دیجیتال جدید مرتبط بمانند و در حین کار بهره‌ورتر باشند.

 

کاهش هزینه

رویکرد کاهش هزینه هم برای کارفرمایان و هم برای فریلنسرها اعمال می‌شود. برای شروع، کارفرمایان متوجه می‌شوند که فقط باید برای پروژه‌های خاص هزینه پرداخت کنند. یعنی تعهد مالی و اجتماعی دیگری ندارند. که آنها را از فشارهای مالی که می‌تواند برای سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌های عملیاتی اعمال شود، رها می‌کند. از سوی دیگر، فریلنسرها می‌توانند هزینه‌های خود را با عدم نیاز به رفت و آمد برای رفتن به محل کار یا خرج کردن پول برای لباس‌های گران قیمت، وعده‌های غذایی و موارد دیگر کاهش دهند. همچنین بسیاری از آنها فقط به یک کامپیوتر و اینترنت احتیاج دارند. همچنین هزینه‌های شروع فعالیت به عنوان فریلنسر بسیار پایین است. در ابتدا، ممکن است فقط به ورود به وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های مستقل و استفاده از رایانه احتیاج باشد. وقتی نوبت به بازاریابی می‌رسد، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا تجارت خود را به صورت رایگان رونق دهند.

 

تقویت خلاقیت

دنیای فریلنسری فرصت‌های زیادی برای توسعه خلاقیت ارائه می‌دهد. قرار گرفتن در معرض بازارهای بین‌المللی امکان دسترسی به فرهنگ‌ها و رویکردهای مختلف را برای هر زمینه‌ای فراهم می‌کند. در نتیجه، فریلنسرها می‌توانند فعالیت و کار خود را برای تطبیق آن با بازارهای مختلف گسترش دهند. در بسیاری از موارد، می‌توان یک استراتژی را تدوین کرد و آن را به طور متفاوت برای کشورهای مختلف اعمال کرد. این برای بازاریابی، امور مالی، توسعه وب و بسیاری از زمینه‌های دیگر امکان‌پذیر است. از این رو، درها را برای فرصت‌های بیشتری نسبت به کارهای سنتی باز می‌کند. اما خلاقیت می‌تواند فراتر رود زیرا فریلنسرها همچنین می‌توانند کار خود را به هر شکل ممکن که برای آنها مفید باشد سازماندهی کنند. همچنین، آنها می‌توانند آزادانه پیشنهادات خود را با حداقل ریسک ارائه دهند.

 

کاهش شکاف جنسیتی

ثابت شده است که محیط‌های فریلنسری برای مردان و زنان انعطاف‌پذیرتر هستند. بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهد که هر دو جنس نسبت به مشاغل سنتی دستمزدهای برابر بیشتری دریافت می‌کنند. به طور کلی، کارفرمایان فقط می‌خواهند به نتیجه برسند. بیشتر آنها به جنسیت اهمیت نمی‌دهند. در عوض، آنها سعی می‌کنند بهترین پیشنهاد را به فریلنسری با بهترین تخصص و مهارت پیدا کنند. از این نظر، بسیاری از زنان از این فرصت برای رقابت با شرایط بهتر و بدون تبعیض استفاده می‌کنند. از آنجایی که تمام دنیا به دنبال کاهش شکاف در حقوق و فرصت‌های کاری هستند، واضح است که فریلنسینگ گزینه‌ای است که با گذشت زمان رشد خواهد کرد.

 

چرا فریلنسینگ برای زنان مناسب‌تر است؟

فریلنسینگ برای اکثر زنانی که به دنبال راهی برای فرار از آن کار بی‌پایان با حقوق تبعیض‌آمیز هستند، نجات‌دهنده است. زنان به دلیل فرهنگ نامناسب اداری، فشارهای اقتصادی و احساس یا نیاز فزاینده به هویت فردی متمایز، مانند زنبورهای عسل به شهد شیرین، به شغل آزاد روی آورده‌اند. با فریلنسینگ، آن‌ها به تنهایی دست به کار شده‌اند و از فناوری استفاده می‌کنند تا بر روی کاری که به نظرشان پاداش می‌دهد، بر روی برنامه‌ای که متناسب با زندگی‌شان است، و بر شرایطی که آبرومند است و از آنها سوءاستفاده نمی‌کند تمرکز کنند.

دلایل زیر به جزئیات بیشتری از فریلنسر شدن زنان می‌پردازد:

 

  1. کارهای روزانه را پشت سر بگذارید

به طور سنتی، ما زنان از داشتن کسب‌وکار مستقل اجتناب می‌کنیم. این رویه در حال دگرگونی است، اما هنوز هم می‌تواند ترسناک باشد که مسیر خود را به عنوان یک زن آزادکار ترسیم کنید. هنگامی که این کار را انجام دهید، متوجه خواهید شد که چقدر عالی است: می‌توانید ساعات کاری خود را تنظیم کنید، تصمیم بگیرید که یک ساعت از وقت‌تان چقدر ارزش دارد، هر کجا که می‌خواهید کار کنید، و به سرعت یاد بگیرید که از آزادکاری لذت برده هر جا که زندگی تو را ببرد!

 

  ۲٫ هر مهارتی را که دارید بازاریابی کنید

با فریلنسری، لازم نیست نگران مهارتهای خود باشید. برای همه چیز تقاضا وجود دارد. از ورودی داده تا نوشتن محتوا و طراحی سه بعدی. تقریباً هر مهارتی را می‌توانید بفروشید. با روندهای فعلی بازار در تماس باشید و مهارتهای جدیدی را به دست آورید که به شما این امکان را می‌دهد از خانه خود بیشترین درآمد را به چنگ آورید.

 

  ۳٫ مسافر جهان

برای زنی که می‌خواهد به دور دنیا سفر کند و همه چیزهایی را که در آن ارائه می‌دهد ببیند، شغل آزاد حرفه‌ای عالی است. فریلنسینگ به شما این امکان را می‌دهد که در هر مکانی که به اینترنت و تلفن وصل هستید کار کنید و بتوانید ۲۴/۷ در تماس باشید. برای یک زن قدرتمند و جهانگرد، شغل آزاد شغلی عالی است.

 

  ۴٫ بدون تبعیض و درآمد منصفانه

شاید بهترین چیز در مورد فریلنسینگ این است که چالش‌های مشابه یک محل کار سنتی را ندارد. یک زن مجبور نیست با زن‌ستیزی آشکار در محل کارش سرو کله بزند. در کنار این، تمامی ارتباطات از طریق اینترنت و تماس انجام می‌شود. این امر فضای بسیار کمی را برای رفتار نامناسب فراهم می‌کند. کار از خانه امن‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌حل برای زنان شاغل در مناطق توسعه‌نیافته است.

 

  ۵٫ “نمیشه” ⧣ “نمیتونم”

فهرست دلایلی که چرا نمی‌توانید به‌عنوان یک زن مستقل شروع به کار کنید، می‌تواند طولانی باشد، اما در نهایت این دلایل تنها بهانه‌هایی هستند برای اینکه چرا هنوز جهش نکرده‌اید. مهم است که به یاد داشته باشید که «نمی‌توانم» و «نمی‌خواهم» دو چیز متفاوت هستند. با وجود اینکه وقتی شروع به کار آزاد می‌کنید چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد، هنوز دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کارآفرینی برای زنان مناسب است.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا فریلنسینگ برای زنان حرفه‌ای مناسب است:

  • نرخ‌های خودتان را تعیین کنید
  • تعادل کار/زندگی انعطاف‌پذیر
  • آزادی کامل جغرافیایی
  • برای چیزهایی که برایتان مهم است، زمان و تلاش کنید

 

الف. نرخ‌های خود را تعیین کنید

هنگامی که به عنوان یک فریلنسر کار می‌کنید، می‌توانید نرخ‌های خود را تعیین کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که ساعتی شارژ کنید، روی قیمت یک پروژه توافق کنید، یا در ازای مقدار مشخصی کار، یک نگهدارنده دستمزد ماهانه بگیرید. البته، این ممکن است در ابتدا بسیار زیاد به نظر برسد، به خصوص به این دلیل که شما مسئول امور مالی و مالیات کسب و کار خود هستید. اما توجه کنید که شما مسئول تمامی کار خود از صفر تا صد هستید!

 

ب. تعادل کار/زندگی انعطاف پذیر

یکی از خسته‌کننده‌ترین چیزها در مورد کار این است که باید زندگی خود را در ساعات اداری خود برنامه‌ریزی کنید. در ابتدا جدا کردن زمان کاری و شخصی به عنوان یک فریلنسر می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد، به خصوص اگر به شغل اداری عادت دارید. اما قدردان خواهید شد که چقدر استرس کمتری برای داشتن آزادی در روزهای هفته به همراه دارد. این امر مخصوصاً برای مادران شاغل صادق است، زیرا دیگر آنها بدلیل بی‌توجهی به فرزندانشان در حین کار احساس گناه نمی‌کنند چرا که تنظیم برنامه خود در مورد آنچه در زندگی شما به عنوان یک شغل آزاد اهمیت دارد بسیار آسان‌تر است.

 

پ. آزادی کامل جغرافیایی

هیچ محدودیت جغرافیایی برای مکان یا نحوه کار شما وجود ندارد، تا زمانی که رایانه و اتصال به اینترنت وجود دارد. دیگر لازم نیست که در یک دفتر اداری و مشخص به کارتان برسید. شما در هر مکانی می‌توانید کار کنید. چه در ییلاق باشید چه در قشلاق. چرا که شما در هر نقطه‌ای از کره زمین می‌توانید کارتان را انجام دهید.

 

ت. روی آنچه برای شما مهم است سرمایه‌گذاری کنید

به‌عنوان یک زن آزادکار، می‌توانید زمان و انرژی خود را در راه‌هایی صرف کنید که به جای کار کردن برای شخص دیگری، شما را احیا کند. به‌عنوان یک فریلنسر، می‌توانید انتخاب کنید که با چه کسی کار کنید و چه نوع پروژه‌هایی را انجام دهید. شما همچنین همکارانی که زبانشان را  متوجه نشوید نداشته و به جای سرو کله زدن با آنان به راحتی می‌توانید خود را وقف توسعه مجموعه مهارت‌های خود در حین امرار معاش کنید.

 

 

نتیجه‌گیری:

زنان در انجام همزمان چند کار باهم خوب هستند. از قدیم الایام، زنان مجبور بوده‌اند انعطاف‌پذیر باشند. آنها همیشه ناچار بودند بین شوهر و فرزندان و کارهای خانه همچون پاندول در رفت و آمد باشند. کار کردن برای خود فواید زیادی دارد. می‌توانید در اواسط بعدازظهر به تماشای یک تئاتر بروید، در آخر هفته از یک سفر کوتاه لذت برده و اوقات خوشی را با خانواده‌تان بگذرانید، وقتی بیمار هستند آنها را نزد پزشک برده و برای تیمارشان وقت بگذارید. اگر شما یکی از آن دسته از زنانی هستید که از فریلنسینگ نگران هستند، باید آن را امتحان کنید. اگر از یک تمرین مستقل خسته شدید، همیشه می‌توانید به مدل سنتی بازگردید. به هر حال، زندگی تماماً خطر کردن است و اگر ریسک نکنید، هرگز نمی‌توانید به رویاهای خود دست‌یابید!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز