معرفی کتاب؛ قدرت بی‌قدرتان

پوسته ظاهری زندگی دروغین از مواد عجیب و غریبی ساخته شده …. اما همین که کسی روزنه ای در یک نقطه آن بگشاید و فریاد بزند “امپراتور لخت است! “_وقتی یکنفر قواعد بازی را زیر پا بگذارد _ناگهان همه چیز رنگ دیگری به خودش میگیرد و به نظر می آید کل آن پوسته از جنس پارچه پوسیده و در حال وارفتن از هم است.

پوسته ظاهری زندگی دروغین از مواد عجیب و غریبی ساخته شده …. اما همین که کسی روزنه ای در یک نقطه آن بگشاید و فریاد بزند “امپراتور لخت است!” _وقتی یکنفر قواعد بازی را زیر پا بگذارد _ناگهان همه چیز رنگ دیگری به خودش میگیرد و به نظر می آید کل آن پوسته از جنس پارچه پوسیده و در حال وارفتن از هم است.

 

مطلبی که خوندید بخشی از کتاب قدرت بی قدرتان به قلم واتسلاف هاول است که . کتاب در سال ۱۹۷۸، ده سال بعد از سرکوب بهار اصلاح طلبی پراگ به عنوان یکی از کتابهای زیر زمینی در چکسلواکی بود که باعث بیداری و رهایی مردم آن کشور از زندگی در چنبره دروغ و اراده کردنشان برای وقوع انقلاب گردید.

 

معرفی کتاب

نویسنده: واتسلاف هاول

مترجم: احسان کیانی خواه

چند کتابهای دیگر این مترجم: علیه تفسیر(مجموعه جستار)، آموزه من ، نظر به درد دیگران، چرا همه چیز تا کنون ناپدید نشده

سال انتشار: ۱۹۷۸

سال انتشار در ایران: ۱۳۹۸

قطع: رقعی

تعداد صفحات: ۱۶۴

لینک خرید از آمازون

 

بیوگرافی نویسنده

 

واتسلاف هاول، در سال ۱۹۳۶ میلادی، درست کمی پس از اشغال کشورش توسط ارتش آلمان در خانواده ای بورژوا در پراگ به دنیا آمد.

هاول از همان سال‌های کودکی، تحت تأثیر فضای غالب خانوادگی، به‌گونه‌ای متفاوت رشد کرد. خانواده‌ای که روشنفکر، دگراندیش و فرهنگی بود. او در دوران رژیم کمونیستی، تحت آزارهای ‌بسیاری قرار گرفت! به‌گونه‌ای که حتی حق تحصیل در مقطع دبیرستان به شکل عادی از او سلب شد و مجبور شد تا از طریق سیستم شبانه، تحصیلات خود را به پایان رساند.

هاول به‌دلیل پیشینه ذهنی و فرهنگی خود، همواره شیفته‌ی علوم اجتماعی و فرهنگی بود. در طی یک‌بازه زمانی دو ساله، از سال ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۹، در پشت صحنه تئاتر در پراگ کار کرد و در همین زمان، به شکل مکاتبه‌ای تحصیل در رشته دراما را در دانشکده هنر پراگ آغاز کرد.

سالهای دهه ۶۰، نسیم آزادی که در این کشور شروع به وزیدن گرفته بود. نمایشنامه های اولیه او که در تئاتر پراگ به روی صحنه می‌رفتند، همگی با بیانی آغشته به هزل، ایدئولوژی کمونیسم را مورد تاخت و تاز قرار می‌داد.

 

و سرانجام در ۱۹۶۸، تانک های شوروی به این بهار پایان بخشیدند. نمایشنامه‌های هاول ممنوع شدند و نویسنده جوان و فعال در این زمان شش مقاله سیاسی نوشت که به بازداشت وی انجامید. و پنج سالی را در زندان گذرانید.

 

اما در پایان دهه ۸۰، نشانه‌های آزادیخواهی در این کشور هویدا گردید. در ۱۹۸۹بود که واتسلاف طعم شیرین دموکراسی را، به کشورش چشانید. و این همان انقلاب مخملین چکسلواکی بود.

بدین طریق، هاول با رای مجلس کمونیستی چکسلواکی، ریس جمهور این کشور گردید و سال بعد نیز در انتخاباتی آزاد، مردم دوباره او را به عنوان ریس جمهور انتخاب کردند.

 

 

زیستن در چنبره دروغ

قدرت بی قدرتان در نظام پسا توتالیتر، ایدئولوژیست که ابزاری برای ارتباط درونی ساختار قدرت است و انسجام داخلی‌اش را تضمین می‌کند از جنبه‌های فیزیکی قدرت فراتر می‌رود و تا حد قابل توجهی این قدرت را در چنگ خودش می‌گیرد و نتیجه معمولا تضمینی برای تداوم این قدرت است. در واقع ایدئولوژی یکی از ستونهای روبنای نظام است اما زیر بنای این ستون را، دروغ که ستونی بسیار سست است پوشانیده. تا زمانی که مردم حاضر باشند زیر سقف دروغ زندگی کنند این ساختمان دوام دارد.

 

هاول اینطور ادا مه می‌دهد که زندگی در چنبره دروغ فقط زمانی نظام را برپا نگه می‌دارد که امری همگانی باشد و در همه جا جاری و ساری باشد… بنابراین هر کس که پا از چنبره زیستن در دروغ بیرون بگذارد، منکر اصل و اساس آن می‌شود و کلیتش را به خطر می‌اندازد.

 

هاول در کتاب کوچک خود سعی دارد به مخاطبانش راه پر از فراز و نشیب تغییرات یک جامعه را ترسیم نماید. وی ریشه اغلب اعتراضات و جنبشها را انسانهای بی‌قدرت و غیر سیاسی می داند و در این راه رهنمون‌هایی را بیان می‌کند، از نظر او افراد به صورت کم یا زیاد اسیر سیستم توتالیتاریسم هستند، برای وارهیدن از این دام که همچون عنکبوتی زشت بر تار و پود ساختارها تنیده شده‌است، حتی از نقدهای کوچک غیر مستقیم بر سیاستهای بد هم به جای انتقاد مستقیم نباید فروگذاشت.

 

 

از نظر نویسنده دگراندیشان می‌توانند در سطوح و لایه های مختلف به اقدامات موثری دست بزنند، از اعتراض یا نامه نگاری‌های گروهی از روشنفکران گرفته تا اعتصاب کارگران، از کنسرت گروه راک تا تظاهرات دانشجویی، از رای ندادن در انتخابات نمایشی گرفته تا نطقی علنی در کنگره‌ای رسمی یا حتی اعتصاب غذا را شامل می‌شود.

 

 

در پایان باید گفت از نظر هاول: نبود آگاهی و نبود یک شیوه درست زندگی دقیقا باعث ایجاد چنین نظامی می‌شود. یک نظام بهتر، خود به خود تضمینی برای یک زندگی بهتر نیست در واقع برعکس فقط با ایجاد یک زندگی بهتر است که یک نظام بهتر پرورانده می‌شود.

 

این کتاب با ترجمه‌ای روان ، نکات مختلفی رو با مضامین جالب مطرح کرده‌است که خواندنش را به تک تک عزیزان توصیه می‌کنم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز