mission Mangal India

داستان تلاش زنان؛ فیلم عملیات مریخ

  دیروز میان تمام دلمشغولیهایم یک فیلم هندی با نام «عملیات مریخ» را تماشا کردم. این فیلم درباره تلاشهای سازمان پژوهش‌های فضایی هند در اجرای موفقیت‌آمیز ماموریت مدارگرد مریخ است و نشان می‌دهد که چگونه این سازمان، کم هزینه‌ترین ماموریت فضایی در سیاره مریخ را به اجرا درآورد. و هند نام خود را به عنوان […]

 

دیروز میان تمام دلمشغولیهایم یک فیلم هندی با نام «عملیات مریخ» را تماشا کردم.

این فیلم درباره تلاشهای سازمان پژوهش‌های فضایی هند در اجرای موفقیت‌آمیز ماموریت مدارگرد مریخ است و نشان می‌دهد که چگونه این سازمان، کم هزینه‌ترین ماموریت فضایی در سیاره مریخ را به اجرا درآورد. و هند نام خود را به عنوان اولین کشور آسیایی ثبت کرد که به مریخ رسید.

 

فیلم براساس واقعیتی که در سال ۲۰۱۴ روی داده است ساخته شده است.

بیشتر دانشمندان فضایی که در این پروژه دعوت به کار شده‌اند زنان جوانی هستند که تجربه کار عملیاتی نداشتند. و در زندگی شخصی وظایف زن سنتی را بر عهده دارند. و علیرغم مشکلاتی چون بارداری و بیماری همسر و … که در زمان انجام این تحقیقات برایشان روی میدهد باز هم به کار خود ادامه می‌دهند.

 

بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده بود نسبت به هزینه فضاپیمای ناسا بسیار کمتر بود.

این زنان دانشمند برای کاستن از هزینه‌ها از ایده‌های متفاوت و خلاقانه‌ای برای این سفر تحقیقاتی استفاده کردند. و به قول خودشان سرمایه‌ای که در اختیارشان بود کمتر از ساخت یک فیلم هالیودی بود.

فارغ از فیلم‌شناسی که من تبحری در آن ندارم؛ اما استفاده از نبوغ زنان در یک پژوه ملی چالشی جالب در به ثمررسیدن این هدف بود.

وقتی برای انجام یک پروژه چه در سطح ملی و یا محلی از تمام نیروی جامعه استفاده شود، یقینا بازخوردهایی به مراتب بهتر و تاثیرگذارتری در پی خواهد داشت.

 

اتفاقی که برعکس آن در کشور ما با تمام قوا در حال انجام آن هستند.

تفکر سنتی که زنان را داخل حبابی شیشه‌ای محصور کرده است و اجازه خارج شدن از آن را به ایشان نمی‌دهد و هزاران سد برای عدم دخیل کردن زنان در عرصه عمومی ساخته است.

متاسفانه دود این بی‌تدبیری نه فقط به چشم زنان جامعه می‌رود بلکه در دراز مدت اثرات سوء خود را بر کیفیت زندگی تک تک ایرانیان خواهد گذاشت.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز