Sexual harassment

خان اول تحقیق راجع به آزار جنسی

  چند روز پیش با دوستی راجع به معضل آزار جنسی صحبت می‌کردیم. قرار شد که  من در موردش بیشتر تحقیق کنم و جلسه‌ای راجع به مشکلاتی که این آسیب اجتماعی برای زنان  بوجود می‌آورد و چه آموزشهایی می‌توان برای کاهش آن در نظر گرفت باهم داشته باشیم. از چند فعال حقوق زنان در این […]

 

چند روز پیش با دوستی راجع به معضل آزار جنسی صحبت می‌کردیم. قرار شد که  من در موردش بیشتر تحقیق کنم و جلسه‌ای راجع به مشکلاتی که این آسیب اجتماعی برای زنان  بوجود می‌آورد و چه آموزشهایی می‌توان برای کاهش آن در نظر گرفت باهم داشته باشیم.

از چند فعال حقوق زنان در این مورد سئوال کردم و پیشنهادهای مختلفی از جمله ساخت پادکست برای نهادینه کردن فرهنگ مقابله با آزار جنسی را بهم دادند.

امروز سرانجام آستینهایم را بالا زدم و شروع به کندوکاو کردم.

اول از همه تعریف آزار جنسی را جستم.

 

«آزارجنسی مجموعه رفتارهایی با ماهیت جنسی است که باعث ضربه به حیثیت و حریم شخصی افراد می‌شود و بعضا با تعرض به حریم فیزیکی و جسمی نیز همراه است.»

 

سازمان بین المللی کار (ILO) یک سازمان تخصصی در سازمان ملل متحد است که آزار و اذیت جنسی را  به عنوان یک شکل ممنوع تبعیض رابطه جنسی_ تبعیض در استخدام و اشتغال _ کنوانسیون شماره C111 تعریف کرده است و روشن ساخته است كه آزار و اذیت جنسی بیش از مشكل ایمنی و سلامتی و شرایط كار غیر قابل قبول است، اما نوعی از خشونت (درجه اول علیه زنان) است.

 

مجازات آزار جنسی وفق قانون مجازات اسلامی در کشور خودمان

 

در ارتباط با جرم تجاوز جنسی که از مصادیق رفتارهای آزاردهنده جنسی می‌باشد، بنابر بند (ت) و تبصره ۱ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی، حد متجاوز اعدام می‌باشد.
و اما در خصوص رفتارهای به جز تجاوز جنسی مانند بغل کردن یا بوسیدن و یا لمس و… مرتکب به نود و نه ضربه شلاق وفق ماده ۶۳۷ قانون مجازات، محکوم می‌شود.
در ارتباط با آزارهای جنسی خیابانی و در انظار نیز بنابر ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، مرتکب به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم می‌شود.

در مرحله بعد میان مقالات انگلیسی زبان سرچ کردم و چندتا مطلب پیدا کردم، اما هنوز موفق به خوانش کامل آن نشدم.

در یادداشتهای چند روز آینده می‌خواهم در مورد روند تحقیق این آسیب اجتماعی برایتان بنویسم.

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “خان اول تحقیق راجع به آزار جنسی”

 1. Avatar حدیث خداداد گفت:

  دغدغه ی این روزهاست سپاس که با قلم زیبات بهش می پردازی

  • معصومه عظیمی پارسا معصومه عظیمی پارسا گفت:

   سلام حدیث جان
   ممنون بابت همراهیت، امیدوارم در کنار شما و دیگر عزیزان فعال حوزه زنان گامهای موثری را در این زمینه برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز