Increase women's skills

کلمه سال من؛ توانمندی

کلمه امسال من «توانمندی» است. آنهم توانمندی از نوع زنانه‌. پارسال از شهریورماه بود که توانمندسازی زنان به دغدغه‌های روزانه‌ام اضافه شد. تقلا کردم توی هر فرصتی راجع بهش تحقیق کنم و بنویسم. حاصل آن چند یادداشت کوتاه و چند مقاله بلند در سایتم شد که یکی از مقالاتم با عنوان :«توانمندسازی چیست و چرا […]

کلمه امسال من «توانمندی» است. آنهم توانمندی از نوع زنانه‌. پارسال از شهریورماه بود که توانمندسازی زنان به دغدغه‌های روزانه‌ام اضافه شد. تقلا کردم توی هر فرصتی راجع بهش تحقیق کنم و بنویسم. حاصل آن چند یادداشت کوتاه و چند مقاله بلند در سایتم شد که یکی از مقالاتم با عنوان :«توانمندسازی چیست و چرا باید بدنبال توانمندسازی زنان باشیم؟» هم بهترین رتبه سایتم را در گوگل کسب کرد.

 

خیال نکنی ایده توانمندی گروپی از آسمان توی دامنم افتاده است. مطالعه در حوزه زنان و اندیشیدن هروز به مسائلشان و مهمتر از همه تجربه زیسته‌ام من را گام به گام به گلوگاه آنان رهنمون کرد._ مدیونی فکر کنی من از برنامه سازمان ملل تقلب کردم!

به ما آموزش ندادن که به خودمان اعتماد کنیم. از کودکی در خانواده به بهانه‌های واهی توی سرمان کوفته‌اند و اعتمادبه نفس‌مان را لگدمان کرده‌اند_ بیشتر مواقع هم از روی جهل_ و این داستان بعد از ورود به اجتماع هم همچنان ادامه داشته است.

البته ماجرا تنها به توانمندی روانی زنان مربوط نیست بلکه توانمندی از حیطه روانشناسی به حیطه اجتماعی و در نهایت به توانمندی در حوزه اقتصادی منتهی می‌شود. خلاصه که این رشته سر دراز دارد.

 

برای خودم توانمندی قصه پر رمزو راز با حریفی قدر است که هر روز با آن دست‌به گریبان هستم. تصور نکنی هر روز شاخ غولی را می‌شکنم یا رستم دستانی را بر زمین می‌کوبم، تنها غرضم فعالیتهای کوچکی مثل تنظیم ساعت خوابم_ مشکلی که سالها با آن درجدالم_ یا افزایش بهره‌وری در شغل یا حتی مطالعه بهتر یک کتاب می‌باشد.

 

در آخرین جلسه پارسال کلاس «نویسندگی خلاق» قرار شد هر روز راجع به کلمه سالمان بنویسم. ولو در حد یک جمله.

من در این ششماه کوشیدم قدمی در جهت توانمندی بردارم اما از آنجایی که ذهن بازیگوشم اجازه تمرکز هر روزه را نمی‌داد و مثل یویو بالا و پایین می‌پرید، شاید تعریف این چالش گروهی باعث شود که روی آن دقیق‌تر زوم کنم و با وسواس بیشتری در جهت تحقق آن بشتابم.

می‌گویند سخترین کار برداشتن قدم اول است، خب من اولین قدم را برداشتم تا ۳۶۳ روز دیگر خدا کریمه.

راستی یک تقلب برسونید، اگر شما جای من بودید در جهت نیل به مقصد چه برنامه‌هایی می‌چیدید؟

 

 

پی‌نوشت: انتخاب کلمه سال به پیشنهاد استادجان کلانتری است که مسبب ورود من به دنیای شیرین نویسندگی هستند و هر چه که امروز در این حوزه آموخته‌ام از سر لطف بی‌دریغ و خلاقیتهای ایشان است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز