به جوکهای جنسیت‌زده نخندیم!

با این پلنگهای توی خیابون چه کار کنیم؟ یادم میاد سالها پیش چادری شدم تا از دست آزارگران خلاص شوم. اما زهی خیال باطل! عروس مادرم می‌شی؟ حیف خوشگلیت نیست زیر چادر قایمش کردی؟ شبیه خرسا شدی! وقتی که آماج اینگونه متلکها قرار می‌گرفتم ترس به جانم چنگ می‌انداخت و بیشتر خودم را توی چادرم […]

با این پلنگهای توی خیابون چه کار کنیم؟

یادم میاد سالها پیش چادری شدم تا از دست آزارگران خلاص شوم. اما زهی خیال باطل!

عروس مادرم می‌شی؟

حیف خوشگلیت نیست زیر چادر قایمش کردی؟

شبیه خرسا شدی!

وقتی که آماج اینگونه متلکها قرار می‌گرفتم ترس به جانم چنگ می‌انداخت و بیشتر خودم را توی چادرم مخفی می‌کردم و با قدمهای تند و لرزان به جمعیت پناه می‌بردم.

 

تجربه بهم ثابت کرده است که نگاه ابزاری به زنان به پوششان ربطی ندارد و به محیطهای اجتماعی خاص و آدمهای کم‌سواد هم محدود نمی‌شود. می‌توانی سلبریتی در سطح جهانی باشی و ایضا جنسیت‌زده هم باشی. می‌توانی نماینده چندین دوره مجلس باشی و دائم التحریک هم باشی. می‌توان روشنفکر باشی و هرزه‌گیت هم زنان را بیازارد! می‌توانی هم کارگری با دستان پینه‌بسته باشی و متلک هم‌ بپرانی.

 

فرقی نمی‌کند محتوای مغز کوچکت را کی و کجا و روی چه کسی بالا بیاوری. توی آنتن سراسری رسانه میلی یا در کلاب‌هاوس یا در یک کوچه تنگ و تاریک.

از کودکی در گوشت خوانده‌اند د..ل طلا. تو آلت جنسیت را برتر از هر چیزی می‌دانی و آن را مایه فخر و مباهاتت قلمداد می‌کنی و در سایه آن هر گونه تحقیری را به جنس دیگر روا می‌داری. تو فضای عمومی_ چه واقعی یا مجازی_ را در تملک خویش می‌دانی و تاب حضور دیگری را جز برای توهین کردن، تحریک شدن یا مزه‌پراندن نداری.

 

خانمها خیال نکنیم که با همراهی، سکوت یا انکار کردن با مردان جنسیت‌زده تحولی در شرایطمان بوجود می‌آید و بساط تبعیض خودبه خود کاسه کوزه‌اش را جمع می‌کند. هیچکس حق و حقوقمان را دو دستی با سینی طلا پیش‌کشمان نمی‌کند. تا وقتی من و تو به جوکهای جنسیت‌زده‌ می‌خندیم و یا بدتر از آن بازنشرش می‌کنیم، نمی‌توانیم از چاه نابرابری بیرون بیاییم و آزادانه زندگی کنیم.

لطفا دفعه بعد با این گزک که «آنقدر سخت‌نگیر یه شوخی کرده‌ها، چرا آنقدر بزرگش می‌کنی!» میدان را بیشتر از این به دست افراد کوته‌بین نسپاریم.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز