روز قلم مبارک

روزی که پا در صراط نوشتن گذاردی تصورش را هم نمی‌کردی که آنقدر حرف برای زدن داشته باشی. آنقدر درد در سینه. آنقدر بغض در گلو، آنقدر فریاد در حنجره. وقتی قلم به دست می‌گیری و می‌نویسی، آنهم در حوزه‌ای که جز ظلم و پریشانی در آن خبر دیگری نیست، به کوهی از امید برای […]

روزی که پا در صراط نوشتن گذاردی تصورش را هم نمی‌کردی که آنقدر حرف برای زدن داشته باشی. آنقدر درد در سینه. آنقدر بغض در گلو، آنقدر فریاد در حنجره.

وقتی قلم به دست می‌گیری و می‌نویسی، آنهم در حوزه‌ای که جز ظلم و پریشانی در آن خبر دیگری نیست، به کوهی از امید برای روشنایی در آینده محتاجی. محتاج نیروی دوچندان برای نگاشتن از رنج همجنسانت.

برای آنانی که از سیطره مردسالاری استخوانهایشان له شده است. برای زنان و دخترانی که با پوست و گوشت خود جفا را لمس کرده‌اند. برای آنانی که جز با تحقیر و شماتت روز را به شب نرسانده‌اند.

 

باید بنویسی از دخترکانی که به جرم فقر پدران فروخته می‌شوند. به جرم مونث بودن در کودکی مادر می‌شوند، به جرم زن بودن از حقوق اولیه انسانی محروم می‌شوند. به جرم عقب‌ماندگی قوانین سربه‌دار می‌شوند.

تو نیز همپای اینان می‌شکنی، می‌سوزی، خُرد می‌شوی، می‌میری. اما دوباره چون ققنوس از خاک برمی‌خیزی و از نو تحریر می‌کنی.

 

گِله می‌کنند چرا تلخ می‌نویسی؟ چرا سیاه‌نمایی می‌کنی؟ می‌توان از محنت نوشت و شیرین نوشت؟ می‌توان از اجحاف نوشت زیبا نوشت؟ می‌توان از تبعیض نوشت و طنازی کرد! درد را از هر سو که بخوانی درد است.

باید بنویسی، بنویسی، بنویسی آنقدر بنویسی تا گوشهای کر، چشمهای کور و زبان‌های قفل‌شده، وا شود. آنقدر بنویسی تا به خواب‌رفتگان بیدار شوند. آنقدر بنویسی که دست و پاهای لرزان به حرکت درآیند.

آنقدر بنویسی تا نسل نو ذره‌ای فقط ذره‌ای راحتر از تو سر بر بالین گذارد. راحتر تر از تو نفس بکشد. راحتر از تو طعم زندگانی را بچشد.

 

بنویس تا متحجران را به عقب برانی.

بنویس تا سنتهای مرتجعانه را واپس زنی.

بنویس که یواش‌یواش لیاناهای نوجوان از راه می‌رسند و بار را از روی شانه‌هایت برمی‌دارند و بیرق را در دست می‌گیرند.

پس تا آن روز قلمت را بفشار و استوار به نگاشتنت ادامه بده، که اگر این قلم نبود غم‌باد می‌گرفتی!

 

پی‌نوشت: تقدیم به استاد گرانقدرم آقای شاهین کلانتری که عطش نوشتن و میل به آموختن را دوباره در من زنده کرد.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز